CDN

60 plus technologie, innowacje, zdrowie, styl życia

Gruzini kręcą film na Dolnym Śląsku

Gruzini kręcą film na Dolnym Śląsku

Ekipa telewizyjna gruzińskiej Adjara TV przebywa na Dolnym Śląsku. Filmowcy kręcą reportaż o naszym regionie. Dziennikarze towarzyszą delegacji Ministerstwa Kultury i Departamentu Turystyki Adżarskiej Republiki Autonomicznej.

Wizyta Gruzinów na Dolnym Śląsku to kolejny element Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, który realizowany jest w ramach współpracy regionów Dolnego Śląska i Adżarskiej Republiki Autonomicznej Gruzji.

Goście z Adżarii zwiedzili już Wrocław, obejrzeli m.in. nasze największe zabytki i atrakcje turystyczne, wśród nich min, Hydropolis, które wyrasta na nowoczesną wizytówkę Wrocławia. Na trasie filmowców obowiązkowo pojawiła się Hala Stulecia, Uniwersytet Wrocławski, a także nasze muzea.

W kolejnych dniach grupa odkryje Kotlinę Kłodzką, wejdzie na Śnieżkę i zwiedzi pałace Kotliny Jeleniogórskiej. To jednak nie wszystko, Goście poczują także, jak smakuje nasze region. Będą mieć okazję posmakować naszych regionalnych potraw i trunków.

Efektem końcowym tego przyjazdu ma być film, który w Gruzji będzie promował turystyczne i gospodarcze walory Dolnego Śląska. Projekt realizuje wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Polsko-Gruziński Festiwal Kultury to cykl wydarzeń, które trwają od wiosny tego roku. Składają się na niego cztery przedsięwzięcia: spektakle teatralne, występy słynnego gruzińskiego zespołu „Batumi” oraz zespołu baletowego „Khorumi”, wspólny plener fotograficzny, a także dwa reportaże filmowe w ramach współpracy TVP Wrocław, TV Adżaria i OKiS.
W marcu legnicki Teatr im. H. Modrzejewskiej wraz z realizatorami i aktorami gruzińskimi z Państwowego Teatru Dramatycznego w Batumi, przygotował dwa spektakle. Pierwszy z nich to „Wiele demonów”, powstały na podstawie powieści Jerzego Pilcha, wyreżyserowany przez dyrektora legnickiego teatru – Jacka Głomba. Zagrało w nim dziesięciu gruzińskich artystów. Drugi spektakl „Syndrom albo do kogo śpiewasz?” – to sztuka Sławomira Mrożka, wystawiona w adaptacji gruzińskiego reżysera – Andro Enukidze, z wykorzystaniem gruzińskich pieśni.

W kwietniu Dolnoślązacy mogli podziwiać występy zespołu „Khorumi”, który powstał w 2002 roku i zasłynął na wielu festiwalach na świecie z profesjonalnych wykonań pieśni i tańców ludowych. Drugi zespół „Batumi”, jest jedną z najlepszych i najbardziej popularnych grup folklorystycznych w Gruzji. Repertuar „Batumi” bogaty jest w gruzińskie pieśni, hymny kościelne, romanse, utwory klasyczne, a także współczesne przeboje muzyki pop. Artyści poprzez swój taniec i śpiew przybliżą dolnośląskiej publiczności adżarski folklor.

Współpraca na gruncie sztuk wizualnych zaowocowała przeprowadzeniem na Dolnym Śląsku i w Adżarii dwóch plenerów artystyczno-fotograficznych, w których uczestniczyli wytypowani przez polsko-gruziński duet kuratorów, fotograficy z obydwu objętych programem państw. Projekt podsumowano dwoma ekspozycjami w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz w galerii sztuki Batumi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *