CDN

60 plus. Ciąg Dalszy Nastąpi

Wygraj książkę ‚Dziewczęta z Auschwitz’ /KONKURS/

Wygraj książkę ‚Dziewczęta z Auschwitz’ /KONKURS/

Dziewczęta z Auschwitz” to wstrząsające wspomnienia dwunastu kobiet, które w młodości przeżyły piekło nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Chcesz poznać ich relacje z tamtych dni? Odpowiedz na pytanie i wygraj książkę.

Kobiety stanowiły około trzydziestu procent wszystkich więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz-Birkenau. Trafiały tam z całej Polski i innych krajów, aresztowane w różnych okolicznościach. Pierwszy kobiecy transport dotarł do obozu 26 marca 1942 roku. Już miesiąc później przybyły tam transporty Polek z więzień w Krakowie i Tarnowie. Sylwia Winnik rozmawiała z dwunastoma kobietami, które przetrwały obóz. Wspominają swoje przeżycia z perspektywy ponad siedemdziesięciu lat.

Alina Dąbrowska w Auschwitz-Birkenau spędziła dwa i pół roku. Była poddawana eksperymentom Josefa Mengele. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu – jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś. Wiesława Gołąbek w obozie przebywała prawie trzy lata. Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji. To tylko niektóre z historii, które dwanaście kobiet zdecydowało się przekazać kolejnym pokoleniom.

Książkę wzbogacają zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodzin bohaterek książki, z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz, m.in. fotografie wykonane przez esesmana z albumu znalezionego przez więźniarkę Lili Jacob.

Książkę napisała Sylwia Winnik, autorka bloga Czas na książki – wyróżnionego w 2015 roku przez magazyn Fanbook. Ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu, interesuje się historią, szczególnie II wojny światowej. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki.

Więcej informacji nt. książki ”Dziewczęta z Auschwitz” znajdziecie tutaj.

                                                                                    KONKURS

Kiedy do obozu w Auschwitz-Birkenau trafił pierwszy kobiecy transport? Odpowiedzi przesyłajcie na maila redakcja@cdn.info.pl, w mailu podajcie również swoje dane kontaktowe. Na odpowiedzi czekamy do 7 maja br. do godz. 14.00. Spośród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy zwycięzcę, do którego trafi książka ‚Dziewczęta z Auschwitz’.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *