CDN

60 plus technologie, innowacje, zdrowie, styl życia

Seniorzy chcą się rozwijać

Seniorzy chcą się rozwijać

Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem ponad 40 proc. seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki.

W Polsce stale przybywa seniorów. Według prognoz do 2035 roku osoby po 65 roku życia i starsze będą stanowić 25 proc. społeczeństwa. Ze względu na coraz lepszą opiekę zdrowotną i świadomość Polaków w zakresie zdrowego trybu życia ludzie żyją dziś znacznie dłużej, obecni emeryci mają więc przed sobą co najmniej 20 lat życia.

Z badania „Współcześni seniorzy, Polska 2017”, przeprowadzonego na zlecenie Senior Apartments, wynika, że nie zamierzają oni rezygnować z aktywności, jakie prowadzili przed przejściem na emeryturę. Dla wielu z nich jest to pierwszy okres, kiedy będąc w stabilnej sytuacji materialnej, mogą się skupić na sobie i swoich planach.

– W tej chwili senior się zmienia. Zmieniają się także jego potrzeby, marzenia i oczekiwania. Zmieniają się również modele rodziny – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Rafał Kunicki, prezes zarządu Senior Apartments.

Zmieniających się potrzeb seniorów nie rozumieją jednak młodsze pokolenia. Obecni 40-latkowie wciąż postrzegają swoich rodziców jako stereotypowych emerytów, których jedyną ambicją jest spokojna starość. Prawie 25 proc. ankietowanych uznało, że dla ich rodziców największą przyjemnością na emeryturze jest czas spędzany z wnukami. Sami seniorzy mieli w tej kwestii odmienne zdanie.

– To, co wśród dzieci było obstawiane jako najbardziej popularna odpowiedź, u seniorów pojawiało się dopiero na trzecim miejscu i raptem 12 proc. seniorów wskazało, że zajmowanie się wnukami to ich marzenie na emeryturze – mówi Rafał Kunicki.

Jako jeden z największych mankamentów emerytury młodsi respondenci wskazywali nudę i bezczynność wynikające z nadmiaru wolnego czasu. Seniorzy natomiast deklarowali, że czas, który niegdyś przeznaczali na pracę, obecnie chcą wykorzystywać na zajęcia związane z rozwojem osobistym, np. wykłady na uniwersytetach trzeciego wieku, naukę języków obcych, naukę tańca, wyjścia do kina lub teatru oraz wyjazdy na wycieczki. Taką potrzebę wyraziło 40 proc. ankietowanych seniorów. Wiedziało o niej jedynie 20 proc. ich dzieci.

– Co bardzo ciekawe i takie rzeczy w ogóle dzieciom do głowy nie przychodzą, seniorzy szukają nowej miłości. Takie rozrywki jak speed dating wśród seniorów robią furorę w Warszawie, a ani jedno z przebadanych w ogólnopolskiej próbie dzieci nie dało takiej odpowiedzi – mówi Rafał Kunicki.

źródło: newseria.pl

 

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *